В даний час в електронних вагах головним чином використовуються три основні типи датчиків: тенздатчік, електромагнітний датчик і датчик Tuning-Fork. Порівнюючи Tuning-Fork з двома іншими системами, ми спробуємо пояснити, чому Tuning-Fork є з нашої точки зору кращим.
Датчик Tuning-Fork представляє з себе монолітну систему, що складається ніби з двох камертонів, з'єднаних зубцями в єдине ціле. При розтягуванні або стисненні металевого вібратора відбувається зміна (підвищення або зменшення) його частоти. Камертон застосовується як еталон звуку певної висоти для настроювання музичних інструментів, оскільки частота є надзвичайно стабільною фізичною характеристикою. Крім того частота є цифровий характеристикою, і тому не потрібно додаткового аналого-цифрового перетворювача (АЦП). Деформація датчика Tuning-Fork складає всього 1/10 від деформації тензодатчика, але при цьому чутливість вище чутливості тензодатчика більш ніж в 50 разів.
Даний принцип використовує компенсацію навантаження електромагнітної силою шляхом зміни сили струму, що протікає через котушку магніту. Даний тип датчика дозволяє досягти дуже високої точності зважування, однак вимагає установки аналого-цифрового перетворювача, як і тензодатчик. На покази терезів, що використовують даний тип датчика, сильний вплив роблять електромагнітні поля і зміни температури. До початку вимірювань система на базі електромагнітного датчика вимагає тривалого прогріву.
Датчик складається з металевої (як правило, алюмінієвої або сталевої) балки і наклеєного на неї тензорезистора, опір якого змінюється пропорційно деформації балки. Ваги на базі тензодатчика також вимагають АЦП для перетворення сигналу. Перевагою тезодатчика є простота і низька вартість. Однак, точність таких ваг набагато нижче, ніж точність вагів на електромагнітному датчику або на датчику Tuning-Fork. Тензодатчик також вимагає приблизно півгодинного прогрівання для отримання стабільних результатів вимірювань.
Далі ми розповімо більш детально про структуру датчика Tuning-Fork і принципах, що лежать в основі його роботи.
Рис. 1 показує принцип роботи звичайного камертона. Власна частота вібруючою пластини обчислюється за формулою:
F = A (1 + B × F),
A і B - фіксовані параметри, які визначаються геометричними розмірами камертона (L, b і T на Рис.1), щільністю матеріалу і модулем Юнга. Камертон виготовляється з металу, тому його розміри і щільність постійні. Крім того, величина модуля Юнга також не змінюється завдяки використанню особливих пружних матеріалів. Власна частота камертона достатньо стабільна і не схильна до впливу магнітних полів.
Датчик Tuning-Fork повною мірою використовує ці достоїнства камертона. Tuning-Fork навіть виглядає, як два камертона, зрощених один з одним вібруючими зубцями. Більше того, важіль і точка опори також вже вбудовані в єдину монолітну систему датчика.
На Рис.2 зображений датчик Tuning-Fork.
На Рис.3 показаний принцип роботи ваг на датчику Tuning-Fork. Якщо помістити на платформу вантаж "W", сила "F" передасть навантаження на датчик через спеціальний механізм.
На Рис.4 схематично зображено принцип роботи ваг на датчику Funing-Fork. Безпосередньо на вібраторі датчика закріплені два пьезокерамических елемента: збудливий і чутливий. Як показано на малюнку, елементи підключені відповідно до входу і виходу підсилювача. Опір датчика становить кілька сотень кОм, і система в цілому має дуже низьку споживану потужність, що призводить до мінімального виділенню тепла. Крім того, так як в якості вимірюваного параметра виступає частота, відсутня необхідність у застосуванні аналого-цифрового перетворювача. Це є великою перевагою при використанні такої системи, наприклад, у вибухонебезпечному обладнанні.
На Рис.5 показано пристрій ваг на датчику Tuning-Fork. Ваги складаються з механічної частини з датчиком Tuning-Fork, плати вібратора і основної плати з мікропроцесором.
Відтворюваність. Висока, так як система не вимагає значної деформації металу.
Лінійність. Оригінальний сигнал нелинеен, але надзвичайно стабільний. Нелінійність зводиться до мінімуму за допомогою мікропроцесора.
Температурні характеристики. Дуже хороші, так як механізм виготовлений з міцного і пружного матеріалу.
Тепловиділення. Мінімальна завдяки низькій споживаної потужності сенсора і основної плати, сенсор не потребує прогріванні до початку вимірювань.
Довгострокова стабільність. Чудова (з причин, викладених вище)
Структура. Невелика і компактна
Як зазначено вище, датчик Tuning-Fork має багато незаперечних переваг у порівнянні з тензодатчиком або електромагнітною системою. З іншого боку, тензодатчик і електромагнітний датчик використовуються в електронних вагах вже протягом тривалого часу.
Однак, сенсор Tuning-Fork, який принципово відрізняється від інших систем, руйнує існуючу концепцію електронних ваг завдяки описаним вище перевагам. Наприклад, той факт, що ваги на датчику Tuning-Fork на відміну від традиційних датчиків не вимагають прогріву перед початком вимірювань, робить їх набагато більш зручними в експлуатації.
Крім того, датчик Tuning-Fork стійкий до перевантажень і має вбудований захист від ударів. Це підтверджується тим фактом, що механічні пошкодження датчика Tuning-Fork трапляються набагато рідше в порівнянні з іншими системами. Також процес обробки сигналу у датчика Tuning-Fork набагато швидше, так з датчика виходить вже цифровий сигнал, і швидкість стабілізації показів ваг вища ніж в інших систем.
Найбільш значним, але не останнім гідністю датчика Tuning-Fork є висока стабільність калібрування при зміні температури. Це об'єктивно доведено роботою найбільшого в світі оптичного телескопа "Субару", який використовує систему Tuning-Fork для контролю положення свого основного дзеркала вже протягом тривалого часу. Це означає, що відпадає необхідність не тільки в прогріванні ваг перед роботою, але і в їх періодичному калібруванні, якщо місце експлуатації ваг не змінювалося.
f
ВАГИ VIBRA. Лабораторні і промислові ваги з інноваційним ваговим датчиком TUNING_FORK.
Офіційний дистриб'ютор в Україні ТОВ "МАНКОР"
Деталі на сайті mankor.ua